Zrób krok wyżej, zostań magistrem. Rekrutacja na studia II stopnia rozpoczyna się w lutym 2025 r.

Budownictwo

Rodzaje studiów na kierunku Budownictwo:

Studia I stopnia (inżynierskie)
- stacjonarne - 7 semestrów
- niestacjonarne - 8 semestrów

Studia II stopnia (magisterskie)
- stacjonarne - 3 semestry
- niestacjonarne - 4 semestry

Studia stacjonarne (dawniej tzw. "dzienne") są nieodpłatne. Studia niestacjonarne (zaoczne) są odpłatne, opłata za semestr w roku akademickim 2023/2024 wynosi 2500zł. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w soboty i w niedziele, w każdym semestrze realizowanych jest 9 dwudniowych zjazdów.

Sylwetka absolwenta i wynikający z niej profil kształcenia realizowany w ramach kierunku budownictwo dopasowany jest do istniejących prognoz zatrudnienia na najbliższą przyszłość. Szczególnie cenną i charakterystyczną cechą studiowania jest wyróżniająca się interdyscyplinarność kształcenia. Na kierunku budownictwo kształci się studentów na trzech specjalnościach:

  • Budownictwo zeroemisyjneabsolwent dysponuje umiejętnościami w zakresie planowania, projektowania i eksploatowania instalacji i budynków zgodnie z trendem zeroemisyjności. W czasie studiów studenci zdobywają wiedzę z zakresu specjalnie dobranych przedmiotów specjalnościowych m.in.: zielona infrastruktura, technika cieplna w budownictwie, budownictwo zeroemisyjne, termowizja budynków, monitoring termiczny budynków, ocena stanu technicznego budynków, instalacje zintegrowane, podstawy BIM, konstrukcje w budownictwie zeroemisyjnym, efektywność energetyczna budynków oraz wycena nieruchomości w budownictwie zeroemisyjnym. W ramach nowej specjalności studenci będą korzystać z szkoleń i kursów specjalistycznych, otwartych wykładów - spotkania z praktyką, płatnych staży zawodowych, wyjazdów integracyjnych i zajęć wyrównawczych.

brak_kadr_main.webp

  • Budownictwo ogólne - pozyskasz wiedzę i umiejętności potrzebne do projektowania, budowy, utrzymania i nadzoru obiektów budowlanych. Nauczysz się korzystać ze specjalistycznego oprogramowania wspomagającego pracę inżyniera. Zdobędziesz wiedzę i umiejętności związane z projektowaniem instalacji proekologicznych i prowadzeniem audytu energetycznego budynków. Zdobędziesz wykształcenie, dzięki któremu po zebraniu doświadczenia zawodowego uzyskasz uprawnienia budowlane.
    <POBIERZ PLAN STUDIÓW>
  • Konstrukcje aluminiowo-szklane - (tylko na studiach stacjonarnych). Zdobędziesz wiedzę i umiejętności potrzebne do projektowania, budowy, utrzymania i nadzoru konstrukcji, ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji aluminiowo-szklanych. Poznasz narzędzia i metody wspomagające pracę inżyniera projektanta konstrukcji, jak również nauczysz się korzystać ze specjalistycznego oprogramowania w tym zakresie. Zdobędziesz wykształcenie, dzięki któremu po zebraniu doświadczenia zawodowego możesz ubiegać się o uprawnienia budowlane. 

r_2.webp

Na kierunku budownictwo kształci się specjalistów, którzy wykorzystując nabytą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, posiadają podstawy do twórczej pracy w zakresie: projektowania, wykonawstwa i remontów obiektów budowlanych oraz konstrukcji inżynierskich, a także nadzorowania i zarządzania procesami budowlanymi. Absolwent studiów jest przygotowany do samodzielnego wykonywania zadań w zakresie realizacji obiektów budowlanych, tj. budynków wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowli inżynierskich i obiektów małej architektury oraz projektowania prostych konstrukcji budowlanych.
 
Absolwenci kierunku budownictwo mogą ubiegać się o stosowne uprawnienia do projektowania i kierowania robotami, umożliwiające im wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Są oni przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach wykonawczych i kierowania wszystkich typów obiektów budowlanych, biurach projektowych realizujących inwestycje z zakresu budownictwa i współudziału w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych i komunikacyjnych, wytwórniach materiałów budowlanych, nadzorze budowlanym, przemyśle materiałów budowlanych, jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem oraz placówkach naukowo-badawczych.

r_1.webp
Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu:

  • wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego,
  • projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych, 
  • technologii i organizacji budownictwa, 
  • kierowania zespołami i firmą budowlaną,
  • wytwarzania, doboru i stosowania materiałów budowlanych, 
  • wyceny nieruchomości oraz zarządzania ryzykiem inwestycyjnym, 
  • aktualnych trendów i innowacji europejskich i światowych w branży budowlanej, 
  • technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej.
     
    Dodatkowo znają język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posiadają umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku studiów.
     
      

Możliwości stypendialne:

Studenci kierunku budownictwo mogą ubiegać się m.in. o następujące stypendia:
- stypendium za najlepsze wyniki w nauce
- stypendium socjalne
- stypendium Ministra Edukacji i Nauki

Programy studiów można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Rejestracja na studia odbywa się sposób elektroniczny: https://irk.ath.bielsko.pl
Szczegółowe informacje o terminach i warunkach rekrutacji znajdują się w serwisie www.rekrutacja.ath.bielsko.pl

©2023 WIMBiŚ. Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Zapisano