Zrób krok wyżej, zostań magistrem. Rekrutacja na studia II stopnia rozpoczyna się w lutym 2025 r.

Inżynieria środowiska

Rodzaje studiów na kierunku Inżynieria środowiska:

Studia I stopnia (inżynierskie)
- stacjonarne - 7 semestrów
- niestacjonarne - 8 semestrów

Studia II stopnia (magisterskie)
- stacjonarne - 3 semestry
- niestacjonarne - 4 semestry

Specjalności:

Studia I stopnia na kierunku Inżynieria środowiska prowadzone są w rzech specjalnościach:

- Energetyka odnawialna - nowa specjalnosć od roku akademickiego 2024/2025

- Inżynieria wody, ścieków i utylizacji odpadów

- BHP i zarządzanie środowiskiem


Studia II stopnia - magisterskie, prowadzone są w specjalności:
- Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

Studia stacjonarne (dawniej tzw. "dzienne") są nieodpłatne. Studia niestacjonarne są odpłatne, opłata za semestr w roku akademickim 2023/2024 wynosi 2500zł. Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w soboty i w niedziele, w każdym semestrze realizowanych jest 9 dwudniowych zjazdów.


c2552c68-546e-416d-bf97-ef742cc075c5.webp

Kwalifikacje absolwentów studiów I stopnia dla specjalności:

Energetyka odnawialna - absolwent dysponuje umiejętnościami w zakresie planowania, projektowania i eksploatowania instalacji wykorzystujacych odnawialne źródła energii. W czasie studiów studenci zdobywają wiedzę z zakresu specjalnie dobranych przedmiotów specjalnościowych m.in.: aspekty środowiskowe gospodarki o obiegu zamkniętym, podstawy elektrotechniki i miernictwa elektrycznego, biotechnologia w energetyce, efektywność energetyczna instalacji, podstawy BIM, energetyka słoneczna, projektowanie instalacji solarnych oraz energetyka wodna. W ramach nowej specjalności studenci będą korzystać z szkoleń i kursów specjalistycznych, otwartych wykładów - spotkania z praktyką, płatnych staży zawodowych, wyjazdów integracyjnych i zajęć wyrównawczych.

Inżynieria wody, ścieków i utylizacji odpadów - absolwent dysponuje umiejętnościami w zakresie planowania, projektowania i eksploatacji inżynierskich systemów ochrony środowiska oraz systemów wodno-gospodarczych. W czasie studiów studenci zdobywają wiedzę z zakresu m.in.: systemów usuwania i unieszkodliwiania ścieków, procesów przeróbki i zagospodarowania osadów ściekowych. Absolwenci specjalności znajdują pracę m.in. w biurach projektów i studiów, przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej i sanitarnej, przedsiębiorstwach branżowych produkujących i eksploatujących urządzenia inżynierii i ochrony środowiska, jak również w służbach ochrony środowiska i innych.

BHP i zarządzanie środowiskiem - studia na specjalności BHP i zarządzanie środowiskiem gwarantują Ci zdobycie niezbędnej wiedzy do
wykonywania przyszłej pracy zawodowej w obszarze BHP, jak również w ramach zarządzania, użytkowania i kształtowania środowiska. Studia przygotują Cię do koordynowania i wykonywania zadań w zakresie służby BHP, do których należą m.in. zapobieganie
wypadkom zagrażającym życiu i zdrowiu pracowników, kontrola warunków pracy, ocena ryzyka zawodowego, a także bezpieczeństwo maszyn i urządzeń. Ponadto zdobędziesz podstawową wiedzę inżynierską związaną z kwalifikacjami w zakresie inżynierii środowiska, czyli uzyskasz umiejętności planowania, projektowania i eksploatacji inżynierskich systemów wykorzystywanych w szeroko rozumianej ochronie środowiska.


r.webp

Kwalifikacje absolwentów studiów II stopnia inżynierii środowiska:
Absolwent ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie niektórych działów matematyki i statystyki do stosowania w inżynierii środowiska. Ma wiedzę dającą podstawy do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych związanych z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych - zarówno w środowisku przestrzeni wiejskiej, jak i w środowisku przestrzeni zurbanizowanej oraz w środowisku wewnętrznym (mikroklimat, instalacje w budynkach).
Zna metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu złożonych zadań inżynierskich z zakresu inżynierii środowiska. Zna zasady projektowania obiektów inżynierii środowiska z uwzględnieniem ich niezawodności i bezpieczeństwa. Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie alternatywnych źródeł energii pod kątem technik ich wykorzystania, zasobów, oddziaływania na środowisko przyrodnicze, korzyści i strat ekologicznych, aspektów ekonomicznych. Zna i rozumie formy oddziaływań populacji ludzkiej na środowisko oraz stopień i skalę antropogenicznych zagrożeń i przekształceń biosfery, atmosfery, litosfery i hydrosfery z uwzględnieniem oddziaływania ksenobiotyków na elementy środowiska naturalnego. Zna zasady tworzenia strategii rozwoju zrównoważonego na różnych poziomach organizacji kraju zgodnie z obowiązującym prawem. Zna podstawowe zagadnienia z zakresu zarządzania środowiskiem, w tym realizację polityki ekologicznej oraz procedury wdrażania systemów zarządzania środowiskowego.

 Możliwości stypendialne:

Studenci kierunku inżynieria środowiska mogą ubiegać się m.in. o następujące stypendia:
- stypendium za najlepsze wyniki w nauce
- stypendium socjalne
- stypendium Ministra Edukacji i Nauki

Programy studiów można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Rejestracja na studia odbywa się sposób elektroniczny: https://irk.ath.bielsko.pl
szczegółowe informacje o terminach i warunkach rekrutacji znajdują się w serwisie www.rekrutacja.ath.bielsko.pl

©2023 WIMBiŚ. Wszystkie prawa zastrzeżone. 

Zapisano